Wydajność komputera

1. Jak sprzętowymi sposobami poprawić wydajność komputera.

Czynniki najważniejsze w aspekcie sprzętowym, to:

  • moc obliczeniowa procesora centralnego (CPU), która z kolei wynika z architektury rdzenia/rdzeni, ilości pamięci cache poszczególnych poziomów (L1, L2, L3) procesora, sposobu dostępu do pamięci cache oraz prędkości taktowania zegara procesora. Tę ostatnią cechę często mylnie uważa się za jednoznaczny parametr określający moc obliczeniową procesora.
  • rozmiar pamięci RAM, oraz standard prędkości w jakim pamięć pracuje,
  • płyta główna, na której wymianę najczęściej nie mamy wpływu, zwłaszcza gdy chodzi o komputery przenośne. Najważniejsze parametry płyt głównych, to prędkość magistrali FSB łączącej procesor CPU z RAM’em, obsługiwane standardy procesorów i pamięci RAM oraz model zastosowanego chipsetu.
  • dysk systemowy, którego prędkość odczuwalnie wpływa na sprawność pracy z dużą ilością danych. Do najważniejszych parametrów dysków HDD/SSD należą: szybkość transmisji i średni czas dostępu do danych.

Z punktu widzenia pracy biurowej to najważniejsze elementy wpływające na wydajność komputera. Zdecydowanie jednak nie jest to całość zagadnienia, jeśli mówimy o pracy w środowiskach graficznych 3D (gry komputerowe, programy CAD itd.). Dla nich równie ważne jak powyższe czynniki są parametry karty graficznej. Analogicznie do wymienionych wyżej elementów, dla karty graficznej ważne są:

  • moc obliczeniowa procesora graficznego (GPU), wynikająca z architektury, a zatem z ilości potoków renderowania oraz prędkości taktowania rdzenia,
  • rozmiar pamięci RAM karty pamięci oraz standard prędkości, w jakim pamięć pracuje.

Jeśli chcesz poprawić wydajność komputera i przyspieszyć jego działanie zapytaj Nas o taką możliwość. Napisz jakim komputerem dysponujesz, a my doradzimy co można zmienić, aby praca z komputerem stała się płynniejsza.

2. Programowe sposoby poprawienia wydajności komputera

W oknie “Informacje o wydajności i narzędzia” znajdują się zadania, które mogą poprawić wydajność komputera. W tym oknie są także wyświetlone informacje o możliwościach komputera.

  • Otwórz aplet “Informacje o wydajności i narzędzia”, klikając przycisk Start Wydajność komputera, klikając kolejno polecenia Panel sterowania, System i konserwacja, a następnie klikając polecenie Informacje o wydajności i narzędzia (lokalizacja może się nieco różnić w zależności od wersji systemu operacyjnego).

Zadania, które mogą doprowadzić do poprawy wydajności

W lewym okienku apletu “Informacje o wydajności i narzędzia” widoczne są zadania, które mogą pomóc poprawić wydajność komputera. Niniejsza tabela zawiera ich opis.

Zadanie Opis
Zarządzaj programami startowymi Niektóre programy są uruchamiane automatycznie podczas uruchamiania systemu Windows. Jednoczesne otwarcie zbyt dużej liczby tych programów może spowolnić komputer.Aby wyłączyć uruchamianie tych programów i poprawić wydajność, użyj programu Windows Defender. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Zapobieganie automatycznemu uruchamianiu programu podczas uruchamiania systemu Windows.
Dostosowanie efektów wizualnych Wydajność można zoptymalizować, zmieniając wygląd menu i okien.
Dopasuj opcje indeksowania Opcje indeksowanie umożliwiają łatwe i szybkie znalezienie szukanych danych na komputerze.Wyszukiwanie może być sprawniejsze dzięki ograniczeniu do często używanych plików i folderów. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Usprawnianie wyszukiwania w systemie Windows za pomocą indeksu. często zadawane pytania.
Dopasowanie ustawień zasilania Ustawienia związane z zasilaniem można zmienić, aby komputer sprawniej wznawiał pracę z poziomu ustawień oszczędzania energii, i dopasować użycie baterii w komputerach przenośnych.
Uruchomienie Oczyszczania dysku To narzędzie usuwa niepotrzebne lub tymczasowe pliki z dysku twardego, aby można było zwiększyć ilość wolnego miejsca. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Usuwanie plików za pomocą programu Oczyszczanie dysku.

Narzędzia zaawansowane

Uzyskaj dostęp do zaawansowanych narzędzi systemowych, takich jak Podgląd zdarzeń, Defragmentator dysków i Informacje o systemie, często używanych przez administratorów systemu i specjalistów IT do rozwiązywania problemów. Można też wyświetlać powiadomienia o problemach związanych z wydajnością oraz propozycje czynności zaradczych. Na przykład, jeśli system Windowswykryje sytuację, w której sterownik powoduje obniżenie wydajności, należy kliknąć powiadomienie, aby dowiedzieć się, który sterownik jest przyczyną problemu, i wyświetlić pomoc dotyczącą jego aktualizacji. Problemy znajdujące się na początku listy mają większy wpływ na system, niż kwestie pojawiające się na liście później.