Tryb awaryjny

Tryb awaryjny to opcja przeznaczona do rozwiązywania problemów z systemem Windows, powodująca uruchomienie komputera tylko z ograniczonym zestawem funkcji. Uruchamiane są wówczas tylko podstawowe pliki i sterowniki niezbędne do pracy systemu Windows. W rogach ekranu wyświetlany jest napis “Tryb awaryjny”, w celu identyfikacji używanego trybu pracy systemu Windows.

tryb awaryjny

Jeżeli zauważony problem nie pojawia się ponownie po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym, można uznać, że jego przyczyną nie są domyślne ustawienia ani podstawowy zestaw sterowników urządzeń. Jeśli niedawno zainstalowany program, urządzenie lub sterownik powodują problemy i uniemożliwiają poprawne działanie systemu Windows, można uruchomić tryb awaryjny i usunąć program powodujący problemy.

Jeśli przyczyna problemu jest nieznana, można ją ustalić metodą eliminacji. W tym celu należy po kolei uruchomić wszystkie zwykle używane programy, łącznie z programami w folderze Autostart, aby sprawdzić, czy któryś z nich nie jest przyczyną problemu.

Często system Windows bezpośrednio po włączeniu komputera pyta nas o sposób uruchomienia systemu, również jako jedną z wersji podając tryb awaryjny. Jest to najczęściej spowodowane gwałtownym zamknięciem systemu przy okazji poprzedniego korzystania ze sprzętu. Jeśli zatem system został gwałtownie i świadomie wyłączony przez użytkownika (np. poprzez odłączenie zasilania), należy pominąć uruchamianie systemu w trybie awaryjnym i uruchomić “system normalnie”. Jeśli natomiast komputer wyłączył się gwałtownie, nie poprzez świadomy wybór użytkownika, należy przyczyny takiego faktu poszukać głębiej. Zazwyczaj tego typu samoczynne i gwałtowne wyłączenie komputera spowodowane jest problemami technicznymi sprzętu, np. znacznym przegrzaniem komputera, uszkodzeniem płyty głównej czy układu zasilania. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem, aby uniknąć dalszych i nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu.

Jeśli komputer automatycznie uruchamia się w trybie awaryjnym bez monitowania użytkownika, może to oznaczać, że problem z komputerem uniemożliwia normalne uruchomienie systemu Windows. W przypadku podejrzeń, że problem może być spowodowany niedawno zainstalowanym programem lub urządzeniem, należy spróbować odinstalować dany program lub urządzenie w trybie awaryjnym. Gdyby jednak mimo wszystko ekran systemu awaryjnego nadal się wyświetlał, prosimy skontaktować się z Naszym Serwisem.

O tym, jak świadomie włączyć tryb awaryjny w systemie Windows 8, mogą Państwo poczytać tutaj.