Powolna praca

komputer wolno chodzi  Odczucie, że komputer wolno chodzi, można określić jako subiektywne wrażenie. Potrafimy jednak dość dokładnie rozeznać kiedy zjawisko to występuje. Co więcej (abstrahując od złośliwości świeżo upieczonych właścicieli najnowszych maszyn, według których każdy inny komputer wolno chodzi) użytkownicy komputerów nierzadko są w stanie sami stwierdzić, kiedy powolna praca komputera jest faktycznym syndromem awarii. Fenomen ów działa na zasadzie porównywania. Pamiętając sprawność, z jaką komputer wykonywał daną operację poprzednim razem, gdy na nim pracowaliśmy, mamy punkt odniesienia, dzięki któremu nasza ocena obecnej pracy komputera nie jest zupełnie subiektywna. Naturalnie na nasze odczucia wpływ mają również czynniki zewnętrzne, jak np. zmęczenie, stres, czy pośpiech.

Czy istnieją zatem sposoby, by całkowicie obiektywnie stwierdzić, że kondycja komputera pogorszyła się lub nie uległa zmianie?

komputer wolno chodzi  Jak zwykli sądzić informatycy: “jeśli problem ma być rozstrzygnięty obiektywne musi go rozstrzygać komputer”. Również informatycy VITUS IT nie są dalecy od takiego poglądu. Liczbowe sklasyfikowanie wydajności komputera jest zdecydowanie lepsze niż szacowanie intuicyjne. Najnowsze systemy operacyjne mają zaimplementowane w sobie testy wydajności komputerów w Panelu Sterowania pod linkiem “Klasyfikuj Ten Komputer”. Co jednak w sytuacji, gdy nasz system operacyjny nie oferuje takich rozwiązań? Wówczas należy użyć jednego z wielu programów napisanych pod kątem sprawdzania wydajności. Jednym z nich jest Speedchecker Limited, który Państwu rekomendujemy, jako wystarczający do diagnozy i sprawdzenia, czy rzeczywiście komputer wolno chodzi. W wersji bezpłatnej wykrywa on i identyfikuje większość problemów systemowych.

Dlaczego komputery spowalniają swoją pracę?

Inżynieria Oprogramowania – nauka informatyczna zgłębiająca między innymi problematykę jakości – głosi, że oprogramowanie, to produkt, który jest wytwarzany z zamysłem, iż ma działać przez określony i skończony czas. Błędnym jest zatem zakładanie, że utrata stabilności przez system operacyjny jest zjawiskiem nieprawidłowym. Owszem, nasze systemy operacyjne potrafią odmówić posłuszeństwa znacznie szybciej niż byśmy sobie tego życzyli. Musimy mieć jednak świadomość, że każdy system operacyjny wymaga, po pewnym czasie użytkowania, ponownej instalacji. Warto zatem w takim przypadku wykonać kopię zapasową zapisanych na dysku danych, a następnie dokonać ponownej instalacji systemu.

Również częstym powodem spowolnienia pracy komputera jest jego zanieczyszczenie (zarówno fizyczne jak i programowe).

Każdy system operacyjny powinien być wyposażony w dobry program antywirusowy. Niestety w tym przypadku dobry znaczy płatny. Żaden z bezpłatnych programów antywirusowych, dostępnych obecnie, nie zapewnia tak skutecznej ochrony, jak dobre i płatne oprogramowanie. Ponadto płatne antywirusy są zazwyczaj znacznie lżejsze dla systemu i sprawniej z nim współpracują, niż bezpłatna konkurencja. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w płatną wersję warto mimo wszystko zainstalować darmowy program antywirusowy.

Pamiętajmy, że nie tylko wirusy potrafią spowalniać pracę systemu operacyjnego. Również źle dobrane oprogramowanie oraz za duża ilość aplikacji nadwyrężają nasze komputery.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zabrudzenia komputera, prowadzącego do nieskutecznego odprowadzenia ciepła z jego wnętrza. Takie zabrudzenie nie tylko spowalnia pracę sprzętu, ale również w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia komputera. Więcej informacji na ten temat oraz o sposobie czyszczenia sprzętu w warunkach domowych znajdą Państwo w naszych zakładkach: Czyszczenie komputera, Laptop się przegrzewa oraz Głośna praca komputera.

Oczywiście, bez względu na przyczynę spowolnienia pracy komputera, nasi serwisanci chętnie zajmą się wyeliminowaniem problemu oraz przyspieszeniem pracy sprzętu. Zachęcamy do kontaktu.