Odgłos stukania

stukanie w komputerze

Rytmiczne stukanie w komputerze wiąże się z utrudnioną pracą dysku twardego typu HDD. Dźwięk taki wydaje ramię głowicy, osiągające skrajne wychylenie. Musimy mieć świadomość, że stukanie w komputerze to objaw zdecydowanie niezdrowy i sygnalizuje zbliżającą się poważną awarię dysku. W sytuacji wystąpienia takiego zjawiska zaleca się jak najszybsze wykonanie kopii zawartości dysku. Póki istnieje dostęp do danych, można je bez większych problemów skopiować na nowy dysk. Następnie, po wykonaniu kopii, można wznowić pracę na komputerze, korzystając już z dysku nowego. Takiego scenariusza w żadnym razie nie należy traktować jako porażki lecz jako pełen sukces. Nie można bowiem mieć zbytniego sentymentu do dysków twardych. Są to urządzenia mechaniczne, które jako jedne z niewielu w komputerze, pozostają w ciągłym ruchu. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest ściśle ograniczona żywotność tych podzespołów. Sentyment, a nawet troskę, należy jednak okazywać danym przechowywanym na dyskach twardych. Warto mieć świadomość, że pojemności dysków dostępnych na rynku rosną w fenomenalnym tempie. Zakup dysku o pojemności rewanżującej parametry dysku starego nie jest rzeczą ani trudną, ani kosztowną. Awaria jest więc doskonałą okazją do dokonania modernizacji komputera, poprzez wyposażenie go w szybszy dysk o większej pojemności.

Polecamy również wymianę dysku typu HDD na dysk SSD, czyli dysk z pamięcią typu flash, który nie posiada ruchomej głowicy. Dyski SSD charakteryzują się nie tylko znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale również są szybsze, niż klasyczne dyski HDD. Dysk SSD działa do dziesięciu razy szybciej od dysków starszego typu, co wpływa nawet na dwukrotnie szybsze działanie komputera. Minusem natomiast dysków SSD jest ich cena oraz pojemność. Istnieją również wersje dysków łączące w sobie zalety zarówno dysków HDD (pojemność i cena) jak i SSD (szybkość pracy). Są to tzw. dyski hybrydowe.

Nasz serwis świadczy pełen zakres usług związanych z wymianą dysku, włącznie z przeniesieniem systemu operacyjnego i kompletnych danych. Jesteśmy w stanie pomóc również w sytuacji, gdy nie mają już Państwo dostępu do zapisanych na dysku plików i folderów. Proponujemy wówczas dodatkowo usługę odzyskiwania danych.