Legalność systemu

legalizacja Windows

Ta charakterystyczna gwiazda jest od kilku lat symbolem legalności produktów firmy Microsoft. Użytkownicy spotykają się z nią najczęściej w dwóch sytuacjach – gdy następuje zdalne sprawdzanie legalności produktu (legalizacja Windows) lub gdy aktualizacja natrafi na nielegalną kopię oprogramowania Microsoft.

W świetle prawa system operacyjny Windows jest legalny nie wtedy, gdy przechodzi testy legalności w internecie, lecz wtedy, gdy:

– na obudowie komputera w widocznym miejscu znajduje się naklejka licencyjna z kluczem,
– zainstalowany system jest dokładnie takim systemem, na jaki wskazuje treść naklejki,
– do instalacji systemu został użyty klucz licencyjny identyczny z kluczem na naklejce,
– jeśli system jest w wersji OEM licencja nie jest przenośna, dożywotnio wiąże się z jednym komputerem.

Testy legalności są jedynie pośrednim narzędziem, służącym zbieraniu przez Microsoft informacji, jak również informowaniu użytkowników o ewentualnej niezgodności. Należy mieć świadomość, że wspomniane testy nie są w stanie zweryfikować kwestii naklejki licencyjnej, jak również mogą być celowo wprowadzane w błąd przez oprogramowanie służące ominięciu zabezpieczeń.

Większość desktopów DELL’a opuszcza fabrykę z zainstalowanym już systemem Windows i naklejką licencyjną. Są jednak modele (seria “n”), które trafiają do odbiorców bez systemu operacyjnego. Jeśli jesteśmy posiadaczami takiego urządzenia, a chcemy korzystać na nim z płatnego systemu operacyjnego musimy pamiętać, że legalizacja Windows jest koniecznym warunkiem do spełnienia.

Informacje, jak przebiega legalizacja Windows, znajdą Państwo m.in. bezpośrednio na stronie firmy Microsoft.