Laptop się przegrzewa

Problem przegrzewania dotyczy szczególnie komputerów typu laptop (netbooków, notebooków, ultrabooków i pokrewnych). Ze względu na miniaturyzację układów chłodzenia, są one bardziej narażone na przegrzewanie niż klasyczny komputer klasy PC w dużej obudowie. Jeśli zatem laptop się przegrzewa warto zadać sobie pytanie:

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Przyczyny mogą być dwie:

1. Ciepło nie jest odprowadzane w wystarczającym stopniu na zewnątrz komputera.

Przyczyny, dla których ciepło nie jest odprowadzane z komputera, wiążą się bezpośrednio z układami chłodzenia:

  • zużyte termopady / pasta termoprzewodząca;
  • zakurzone żebrowanie radiatora przedmuchowego;
  • niesprawna kapilara typu heatpipe.

Producenci komputerów mają w zwyczaju stosować tworzywa termoprzewodzące ze średniej półki jakościowej. Po kilku latach użytkowania tracą one zazwyczaj swoje przeciętne parametry przewodnictwa termicznego, kruszeją lub kurczą się. Są to elementy, które każdy serwis powinien potrafić wymienić. Ponadto w niektórych serwisach (np. w dell-serwis.pl) termopady wymieniane są na płytki miedziane, które to elementy mają znacznie lepsze współczynniki przewodnictwa termicznego niż termopady.

Kurz w układzie chłodzenia gromadzi się w znaczących ilościach na żebrowaniach radiatorów, tuż za turbiną wydmuchującą powietrze. Kiedy kurz zatyka radiator przedmuchowy, powietrze nie omywa radiatora, co z kolei sprawia, że laptop się przegrzewa i nie jest on wychładzany. Więcej informacji o kurzu w komputerze znajdą Państwo w naszym artykule: https://dell-serwis.pl/czyszczenie-komputera/.

Transmisja ciepła na większe odległości, zapewniana jest w komputerach (zarówno przenośnych jak i stacjonarnych) przez genialne urządzenie, jakim jest rurka “heatpipe”. Mimo iż została wynaleziona już w 1963 roku, dopiero 40 lat później doczekała się masowego zastosowania w komputerach. Jak to jednak bywa z technologią, nawet najlepsze wynalazki ulegają awariom. Heatpipe to hermetycznie zamknięta miedziana rurka. Jest ona częściowo wypełniona cieczą, która po podgrzaniu, do zakresu temperatur w jakich pracują mikroprocesory, zamienia się w gaz, który po wychłodzeniu znów przechodzi w stan ciekły. Ta cyrkulacja jest motorem napędowym transmisji ciepła w rurce heatpipe, jednak w przypadku jej nieszczelności parametry przewodnictwa ciepła stają się dalece niewystarczające. Nieszczelny heatpipe należy wymienić, wiąże się to najczęściej z wymianą całego układu chłodzenia.

laptop się przegrzewa

2. Laptop się przegrzewa ponieważ wytwarza więcej ciepła niż powinien.

Spotykamy się czasem z klientami, którzy stawiają diagnozę: “Komputer dmucha gorącym powietrzem, to pewnie wina układu chłodzenia?” Otóż nic bardziej mylnego. Jeżeli powietrze wydmuchiwane z komputera jest gorące, to świadczy to tylko na korzyść układu chłodzenia. Można bowiem z całą pewnością stwierdzić, że układ wyprowadza ciepło na zewnątrz komputera, a to właśnie jest jego zadaniem. Ale dlaczego laptop się przegrzewa, skoro mamy na nim uruchomiony tylko sam system? Rozwiązaniem tego problemu mogą być ustawienia systemowe. Otóż wielu producentów oprogramowania wymusza na użytkownikach w sposób mniej lub bardziej jawny, by ich komputery trzymały owo oprogramowanie “w gotowości”. Wiąże się to z uruchamianiem programów wraz ze startem systemu. Kiedy mamy uruchomioną jedną aplikację tego typu, problem jest zazwyczaj niezauważalny, ale gdy nagromadzimy ich kilkanaście, kilkadziesiąt i więcej, komputer będzie bardzo poważnie obciążony. Warto w takiej sytuacji uruchomić narzędzia diagnostyczne i przyjrzeć się jakie procesy są aktualnie uruchomione i wyłączyć ich autostart lub usunąć, jeśli są to szkodliwe programy.

Warto również pobrać ten program, który poradzi sobie z problemem niepotrzebnego oprogramowania za nas.

Również sam użytkownik może nieświadomie sprawić, że laptop się przegrzewa. Zwróćmy uwagę, na jakiej powierzchni odkładamy nasz laptop. Jeśli laptop nie leży na twardej i równomiernej powierzchni możliwe, że blokujemy możliwości swobodnego przepływu powietrza. Pilnujmy zatem, aby laptop nie był odkładany na kołdrę, poduszkę, czy stół pokryty obrusem. Więcej na ten temat w naszych w naszych zakładkach: czyszczenie komputera oraz głośna praca komputera.