Głośne DELL’e

Głośny wentylator w komputerze DELL to problem dotyczący wielu użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy są zmuszeni borykać się z problemem hałasu generowanego przez komputer.

Problem tkwi w elektronice sterującej śmigłem wiatraka chłodzącego procesor centralny. Nasza Firma zgłębiła ten temat osiągając rezultat w postaci elektronicznego rozwiązania problemu.

W wielu poradnikach, forach internetowych, znajdą Państwo cenne spostrzeżenia na ten temat. Żadne źródło nie rozwiązuje jednak definitywnie owego problemu. Problem wyciszenia desktopów DELL jest jednym z naszych największych inżynierskich osiągnięć w dziedzinie architektury komputerów. Został on definitywnie rozwiązany w pięciu etapach:

– ingerencja w elektronikę komputera (wspomniany projekt autorski firmy VITUS.PL)
– wgranie BIOS – wersji poprawionej
– czyszczenie łożysk wentylatora ze zużytego smaru CPU
– napełnienie łożysk specjalistycznym smarem do łożysk precyzyjnych firmy Phil
– wymiana standardowego tworzywa odprowadzającego ciepło, na pastę przewodzącą (Ag), opartą o pył srebra.

Po wykonaniu usługi wyciszenia maksymalne obroty wentylatora na procesorze (CPU FAN), zostają zredukowane nawet o 76%, co praktycznie wyklucza znany użytkownikom DELLa efekt dźwiękowy porównywalny z pracą małego odkurzacza. Pozostałe wentylatory – w zasilaczu i na karcie grafiki, pozostają bez zmian, gdyż to nie one są źródłem kłopotów z hałasem. Ponadto komputer powraca dzięki wykonanej usłudze do funkcjonalności wentylatora z momentu wyprodukowania komputera. Przy niskim obciążeniu procesora wentylator pracuje na minimalnych obrotach, natomiast przyspiesza proporcjonalnie do zwiększania obciążenia.

Czy jest to bezpieczne dla komputera?

Tak, komputer nadal jest chroniony przed przegrzaniem. Niezmiennie mierzona jest temperatura procesora i według niej dostosowywana jest prędkość pracy wentylatora. Zmieniona zostaje jedynie charakterystyka pracy. Procesor nie jest już niepotrzebnie wychładzany do drastycznie niskich temperatur, ale też nie przekracza dozwolonych przez producenta krytycznych progów. W nowym trybie ilość transportowanego na zewnątrz komputera ciepła jest podobna do pierwotnej, z tym że ponieważ przepływ powietrza jest mniejszy wypychane powietrze jest cieplejsze.

Czy proponowane rozwiązanie powoduje oszczędność energii?

Choć nie jest to głównym celem, faktycznie zachodzi niewielka oszczędność energii elektrycznej, spowodowana mniejszym poborem mocy przez wentylator procesora.

Czy gwarancja obejmuje odgłosy stukania wentylatora?

Nie. Stukające łożyska w zużytych mechanicznie wentylatorach to całkowicie inny problem, nie wynikający ze zbyt dużej prędkości obrotowej wirnika w danej chwili, lecz ze zbyt dużego przebiegu jaki ma na swoim koncie wentylator.

Co można zrobić by łożyska pracowały ciszej?

Doraźnym sposobem poprawiania kondycji łożysk jest ich smarowanie specjalnym towotem. W ramach usługi jest dokonywany taki zabieg. Do łożysk wstrzykiwany jest smar w kolorze zielonym, przeznaczony do smarowania łożysk wentylatorów.