Głośna praca komputera

Głośna praca komputera potrafi utrudnić, bądź nawet uniemożliwić skuteczną pracę na sprzęcie. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ ów niepokojący objaw zazwyczaj sugeruje poważniejszy problem. Dodatkowo, jeśli głośna praca komputera będzie ignorowana, może doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia sprzętu.

Głośna praca komputera zazwyczaj powodowana jest przez:

 • Niedrożny układ chłodzenia (głównie zakurzenie lub zablokowanie przez użytkownika swobodnego przepływu powietrza);
 • Nieaktualny system BIOS;
 • Uszkodzenie elektroniki sterującej śmigłem wiatraka. Jest to problem znany w komputerach stacjonarnych marki Dell, a został szerzej opisany w zakładce Głośne DELL’e;
 • Uszkodzenie mechaniczne;
 • Zwiększoną pracę sprzętu, również tę niesprowokowaną bezpośrednio przez użytkownika (np. wirusy);
 • Pracę na komputerze w środowisku o podwyższonej temperaturze lub w pobliżu źródła ciepła (zalecany zakres temperatury w pomieszczeniu to 0°C – 35°C i wilgotność do 90%).

Głośna praca komputera może być również objawem poważniejszej usterki. Jeśli zatem głośnej pracy sprzętu towarzyszą inne niepokojące objawy, zachęcamy do zapoznania się z naszym menu Usterki, gdzie znajdą Państwo opisy problemów powiązanych z tym wątkiem.

Jak ułatwić odprowadzanie ciepła w laptopie:

 • Należy ustawić laptop na twardej, płaskiej powierzchni niepokrytej obrusem, co zwiększy przepływ powietrza i obniży temperaturę wewnątrz komputera i pod nim. Pamiętajmy, że korzystanie z komputera na kocu, kołdrze czy poduszce może spowodować zablokowanie wentylatora, co w efekcie prowadzi do przegrzania laptopa i jego trwałego uszkodzenia.
 • Należy regularnie czyścić otwory wentylacyjne przy użyciu sprężonego powietrza. Instrukcję, odnośnie czyszczenia laptopa, znajdą Państwo na naszej stronie, w zakładce Czyszczenie komputera.
 • Raz na pewien czas, należy oddać laptop do profesjonalnego serwisu, który przeprowadzi kompleksowe czyszczenie laptopa oraz wymieni zużywalne elementy termoprzewodzące (zalecamy upewnienie się, że dany serwis stosuje tylko najwyższej klasy produkty). Zapraszamy również do kontaktu w tej sprawie z naszym serwisem.

Głośna praca komputera Przykład znacznego zabrudzenia żebrowania radiatora

Jak ułatwić odprowadzanie ciepła w komputerze stacjonarnym:

 • Warto, aby komputer stacjonarny, był umieszczony w możliwie najswobodniejszej przestrzeni. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia wentylatorom swobody w wydmuchiwaniu ciepłego powietrza. Jeśli zatem komputer zostanie zamknięty np. w biurku z zabudowanymi plecami, możemy mieć pewność, że temperatura jego pracy będzie zbyt wysoka.
 • Należy regularnie czyścić otwory wentylacyjne z zastosowaniem sprężonego powietrza. Jeśli jest to możliwe dla użytkownika, warto otworzyć obudowę komputera i wyczyścić wentylator bezpośrednio.

Nieaktualny system BIOS a głośna praca komputera:

Nieaktualny system BIOS może powodować różnego typu utrudnienia w pracy sprzętu. Jednym z nich może być głośna praca komputera, a konkretnie wentylatorów. Spowodowane jest to zazwyczaj nieaktualną, dla danego systemu, tabelą temperatur. Można we własnym zakresie spróbować uaktualnić system BIOS, jednak nie jest to metoda polecana niedoświadczonym użytkownikom. W celu dokonania aktualizacji BIOS zachęcamy do skontaktowania się z naszym serwisem.

Zapraszamy również do skorzystania z pełnej diagnostyki systemu dla sprzętu Dell, dostępną bezpłatnie na stronie producenta.