Dysk twardy

Dysk twardy to obszerna biblioteka każdego komputera, przechowująca miliony danych, zwanych plikami. Warto zainwestować w jego jakość. Tradycyjnym dyskom twardym HDD wyrósł poważny konkurent w postaci napędów SSD. Pokażemy jak zbudowane są, w jaki sposób działają oraz jakie wady i zalety mają dyski SSD.


Warto wiedzieć o dyskach SSD:

  • Są około 10 razy szybsze niż dyski HDD;
  • Nie hałasują podczas pracy, gdyż pozbawione są jakichkolwiek ruchomych elementów mechanicznych;
  • Instalując szybki dysk SSD, przyspieszymy uruchamianie systemu operacyjnego i programów około dwukrotnie;
  • Są znacznie lżejsze niż tradycyjne dyski magnetyczne HDD;
  • Mają ograniczoną liczbę cykli, która z roku na rok wzrasta i nie jest dotkliwa dla użytkowników, dzięki specjalnym algorytmom rozpraszania danych.

Geneza SSD

Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały.

dysk twardy

Chip pamięci: SSD składają się z modułów pamięci i elektroniki sterującej i obywają się bez ruchomych podzespołów mechanicznych. Dlatego mają bardzo krótki czas reakcji i są całkowicie odporne na wstrząsy.

SSD opracowano początkowo dla komputerów, w których tradycyjne dyski okazywały się zbyt powolne lub zbyt wrażliwe, na przykład dla superwydajnych serwerów i dla armii. Pierwsze dyski SSD składały się ze zwykłych modułów pamięci RAM, takich jakie służą każdemu komputerowi jako pamięć operacyjna. Bateria buforowa dbała o to, aby zawartość dysku pozostała zachowana również po wyłączeniu komputera.

dysk twardy

W twardych dyskach głowice zapisują dane na jednej lub wielu magnetycznych tarczach. Ta sprawdzona technologia umożliwia budowę napędów o olbrzymiej pojemności, niewygórowanych cenach i dość dobrej wydajności. Tymczasem od kilku lat po piętach produkcji dysków magnetycznych depcze produkcja dysków SSD, zadomowiona już stabilnie w urządzeniach mobilnych typu smartfon, tablet, czy laptop.

dysk twardy

Ze względu na niewielkie wymiary dyski SSD sprawdzają się znakomicie w urządzeniach, w których niewielkie przestrzenie obudów wymuszają miniaturyzację nośników. Co więcej, nie słyszy się, aby ktoś stracił dane, bo upadł mu tablet, czy telefon. Owszem słyszy się często o rozbitym wyświetlaczu, ale dyski SSD po prostu nie przejmują się takimi zjawiskami jak upadek.

dysk twardy

dysk twardy

Do note­booków i netbooków dostępne są specjalne karty z pamięcią SSD na złączu mSATA. To standard będący rozszerzeniem funkcjonalności magistrali SATA, znanej z tradycyjnych dysków komputerowych.