Czyszczenie komputera

Oprócz oczywistych źródeł awarii – takich jak zalanie, czy upadek – największym wrogiem komputerów jest kurz. Odpowiednio przeprowadzone oraz regularne czyszczenie komputera (konserwacja komputera) pozwolą znacząco przedłużyć jego sprawne działanie.

Kurz odkłada się głównie na żebrowaniach radiatora, tworząc warstwę podobną do grubego filcu. Uniemożliwia ona wentylatorowi przedmuchiwanie radiatora, co wpływa bezpośrednio na przegrzewanie się komputera. Ciepło wyprodukowane przez komputer nie zostaje wyeksportowane na zewnątrz komputera, co powoduje stopniowe podnoszenie się temperatury jego wnętrzu. Przegrzane elementy komputera mają tendencję do częściowego odrywania się od płyt głównych, przez nadmierne rozszerzanie się, oraz do spaleń.


czyszczenie komputeraLekko zakurzone żebrowania radiatora.


czyszczenie komputeraWarstwa kurzu, zatrzymująca strumień powietrza.

Innym niekorzystnym zjawiskiem, jakie towarzyszy kurzowi w komputerze, jest odkładanie się go na laminatach płyt głównych. Elementy elektroniczne znajdujące się na płytach głównych umieszczane są w niedalekim sąsiedztwie kolejnych elementów. Kiedy dochodzi do zakurzenia się przestrzeni pomiędzy elementami, kurz dzięki swoim właściwościom higroskopijnym (chłonie wilgoć z powietrza) potrafi utworzyć elektryczne mostki pomiędzy elementami elektronicznymi. Wówczas dochodzi do zwarć, które skracają żywotność komputera.

Ważnym elementem użytkowania komputera jest profilaktyka. Jeżeli chcemy znacząco wydłużyć czas życia komputera musimy regularnie przeprowadzać czyszczenie komputera z kurzu i pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza w układzie chłodzenia. Na pierwszym zdjęciu widzimy niewielki osad z kurzu. Można, a nawet należy go usunąć sprężonym powietrzem, wdmuchanym przez kratki wentylacyjne zmontowanego laptopa.

Na tym etapie powietrze wydmuchiwane przez turbinę wentylatora jest w stanie przelatywać przez radiator bez większych trudności. Za każdym jednak litrem przelatującego powietrza będą do obecnych zabrudzeń doczepiać się kolejne mikroskopijne zabrudzenia i warstwa kurzu będzie się powiększać w lawinowym trybie. Uzyskamy wówczas efekt z drugiego zdjęcia. Takiej ubitej warstwy nie da się już wyczyścić bez rozebrania komputera, dlatego warto nie dopuścić do jej powstania.

Jak prawidłowo użytkować sprężone powietrze? Nic trudnego, ale ważne by używać preparatu w pozycji pionowej, spustem do góry. Wypuszczamy wówczas ze zbiornika gaz pod ciśnieniem. Natomiast nadmiernie przechylony, bądź odwrócony zbiornik wypuszcza zamiast gazu, przewodzącą prąd elektryczny ciecz i zamiast czyścić komputer powoduje jego zalanie. Zalecamy używanie sprężonego powietrza zawsze zgodnie z dołączoną instrukcją użytkowania.

Czyszczenie komputera przeprowadzamy:

  1. Przy wyłączonym komputerze (należy odłączyć wszystkie źródła zasilania, czyli wypiąć zasilacz i wyjąć baterię lub odłączyć przewód zasilający w komputerze stacjonarnym).
  2. Na otwartej przestrzeni. Sprężone powietrze w rzeczywistości nie jest powietrzem, a środkiem chemicznym, różnym w zależności od producenta. Jest on łatwopalny i niezdrowy do wdychania. Również sam wydmuchiwany kurz nie powinien być wdychany przez żywe istoty ze względu na jego szkodliwość.
  3. Pamiętajmy, aby nie próbować czyścić otworów wentylacyjnych zdmuchując kurz. Istnieje ryzyko przedostania się śliny do wnętrza komputera, co może doprowadzić do zwarcia.

Pamiętajmy również, aby w trakcie użytkowania laptopa:

  1. Nie zatykać kratek wentylacyjnych np. poprzez odkładanie sprzętu na kołdrę lub dywan.
  2. Nie przechylać zbytnio laptopa. Zbytnie przechylenie komputera powoduje ograniczenie wydajności układu chłodzenia, a w ekstremalnych przypadkach całkowitą nieskuteczność chłodzenia.

Bez względu na dbałość użytkownika o sprzęt, warto co pewien czas oddać komputer do profesjonalnego serwisu, który przeprowadzi kompleksowe czyszczenie komputera oraz wymieni łatwo degradowalne elementy termoprzewodzące w komputerze.

Częste błędy, z którymi spotykamy się w komputerach regenerowanych samodzielnie to:

  1. Zbyt grube i/lub niskiej jakości thermopady.
  2. Thermopady smarowane dodatkowo pastą termoprzewodzącą.
  3. Biała (krzemowa) pasta termoprzewodząca.

Warto mieć na uwadze, iż im cieńsza warstwa plastycznych elementów termoprzewodzących (thermopadów, past termoprzewodzących itp.), tym odprowadzanie ciepła jest skuteczniejsze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nawet najlepszej jakości tworzywo termoprzewodzące nie jest w stanie dorównać parametrom przewodnictwa cieplnego metalowym elementom (w szczególności rurkom heatpipe). Każde więc zwielokrotnienie warstwy tworzywa termoprzewodzącego stanowi osłabienie odprowadzenia ciepła. Elastyczne elementy termoprzewodzące powstały z myślą o uzupełnianiu nieciągłości w styku powierzchni produkującej ciepło elektroniki z metalową powierzchnią układu chłodzenia. Podobnie ograniczenie skuteczności układu chłodzenia odbywa się, gdy stosujemy niskiej jakości materiały termoprzewodzące (np. krzemowa pasta termoprzewodząca).

Proponowane w ramach naszych usług czyszczenie komputera zawsze jednoznacznie wiąże się z wymianą thermopadów oraz past termoprzewodzących. Stosujemy tworzywa o najwyższych współczynnikach przewodnictwa termicznego (pasty termoprzewodzące na bazie metalicznego srebra, thermopady na rdzeniach mikroprocesorów zamieniamy na miedziane płytki).

Uzupełnienie wskazówek, odnośnie zapobiegania przegrzewaniu się komputera, znajdą Państwo na stronie Dell.