Buczenie w słuchawkach

W niektórych przypadkach mogą się Państwo zetknąć z drażniącą sytuacją, gdy w słuchawkach, lub podłączonych do komputera głośnikach, oprócz właściwego strumienia audio słyszane są zakłócenia (szum w słuchawkach). Zakłócenia takie mogą mieć dodatkowo wzmożone działanie w sytuacji, gdy do komputera podłączony jest również mikrofon (np. podczas korzystania z głosowych komunikatorów internetowych). Winne takim zakłóceniom jest przeważnie uziemienie komputera. Jeśli sieć elektryczna, do której podłączony jest komputer, nie posiada prawidłowo wykonanej instalacji z bolcem uziemiającym, zakłócenia nie są odprowadzane do ziemi. Jeśli instalacja ta jest wadliwa, lub jej brak, niepożądane ładunki pozostają w komputerze, zamiast być na bieżąco odprowadzane. Można jednak temu zaradzić własnoręcznie, uziemiając komputer według naszej instrukcji. W dalszej części przedstawimy Państwu prosty sposób, w jaki mogą Państwo bezpiecznie skorygować szum w słuchawkach, buczące głośniki i słuchawki komputerowe.

szum w słuchawkach

Szkic przedstawia tylną ścianę popularnego komputera DELL OPTIPLEX w obudowie medium. Zbliżoną budowę mają inne komputery tego producenta. Różnią się oczywiście wielkością i rozmieszczeniem podzespołów, ale niemal wszystkie posiadają te same obszary. Niektóre obszary zostały na rysunku opisane numerowymi znacznikami 1-6. Zauważcie Państwo, że punkt 6, to bolec uziemiający gniazda zasilającego. Wszystkie obszary od 1 do 6 (w tym również bolec), mają ten sam potencjał elektryczny, więc każdy z nich nadaje się w równym stopniu do tego, by stać się miejscem podłączenia uziemienia. Pogląd taki jednak należy zweryfikować, biorąc pod uwagę wygodę podłączania przewodu elektrycznego.

Do wyznaczonego celu idealnym miejscem jest punkt nr 2. Jest to oczko o średnicy 6-8mm. Jeżeli odnaleźli Państwo w swoim komputerze taki element, mogą Państwo przystąpić do kolejnych czynności. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w przewód elektryczny, jednożyłowy i odizolować jego oba końce. Jednym z odizolowanych końców należy owinąć krawędź oczka. Dodatkowo oczko można ścisnąć śrubą o średnicy 6mm z nakrętką. Drugi koniec przewodu należy przymocować do kaloryfera centralnego ogrzewania, lub metalowej rurki doprowadzonej do grzejnika. W przypadku, gdy w budynku nie ma takiej instalacji, można posłużyć się metalową rurką doprowadzającą do lokalu wodę. Choć może to stanowić pewien kłopot, należy owinąć spory kawałek odizolowanego końca przewodu wokół oczyszczonego, metalowego fragmentu kaloryfera, lub rurki, tak, by możliwy był swobodny przepływ ładunków. Oczyszczenie musi stanowić pozbycie się z metalu wszelkich izolatorów, takich jak farba, lakier, czy zabrudzenia.

Oczywiście może się zdarzyć, że Państwa komputer nie będzie posiadał oczka z punktu 2. Wówczas należałoby przymocować do końca przewodu niewielki zacisk, zwany potocznie “krokodylkiem”, i tym właśnie zaciskiem połączyć przewód z kratką nr 1.

Zachęcamy również do zapoznania się z tematem buczenia poruszanym na licznych forach (np. link).