Bateria w laptopie

Bateria w laptopie, tablecie i innych urządzeniach mobilnych, to akumulator lub zespół akumulatorów wyposażonych w elektronikę nadzorującą proces ich ładowania i użytkowania. Parametry, jakimi charakteryzuje się dobra bateria, to duża pojemność, szybkie ładowanie i długa żywotność. Najlepiej jeśli przy tym wszystkim bateria wytwarza mało ciepła. O ile na pojemność i szybkość ładowania mamy niewielki wpływ, o tyle żywotność baterii zależy mocno od sposobu, w jaki z niej korzystamy.

Większość laptopów posiada wymienną baterię. Coraz częściej ogniwa są jednak wbudowywane na stałe w obudowy topowych modeli komputerów przenośnych (np. ultrabooki). W przypadku tabletów, baterie również wbudowane są permanentnie, co znacznie utrudnia lub uniemożliwia ich wymianę. Taka sytuacja skłania do refleksji nad żywotnością baterii i sposobami jej maksymalnego zwiększenia.

Rzeczą o której warto wiedzieć jest licznik cykli ładowania. Jest w niego wyposażona większość baterii w naszych urządzeniach mobilnych. Licznik ów jest zawarty w elektronice baterii, a jego zadaniem jest zliczanie ilości podłączeń zasilacza (ładowarki) do naszego urządzenia. Na tym nie kończy się działanie licznika. Każde podłączenie zasilacza do urządzenia i rozpoczęcie procesu ładowania baterii traktowane jest jako jeden cykl ładowania. Gdy licznik osiągnie zadaną przez producenta wartość (np. 3000), następuje koniec życia baterii. Funkcja ładowania zostaje trwale wyłączona. Nasuwa się zatem dość oczywisty wniosek, że doładowywanie małymi “porcjami” jest znacznie mniej korzystne niż jednorazowe uzupełnianie dużej partii energii.

Nie tylko wyczerpanie cykli licznika skraca żywotność naszych baterii. Ma na niego wpływ również zakres pojemności w jakich jest wykorzystywana bateria w laptopie. Powszechnie przyjęło się, że pierwsze użycie baterii powinno rozładować ją całkowicie, a pierwsze ładowanie powinno ładować baterię do pełna. Wiąże się to z “efektem pamięci” ogniw. Producenci najnowszych typów ogniw zapewniają, że efekt pamięci jest obecnie marginalny. Nie ma zatem konieczności przeprowadzania takiej operacji. Baterie są poddawane formatowaniu już na etapie produkcji i są gotowe do pracy w momencie kupna. Warto jednak wiedzieć, że bateria w laptopie nie powinna być ładowana do 100% pojemności, ani rozładowywana do 0%. Wbrew obiegowym opiniom nie jest również dobrze, aby bateria była na stałe wyjęta z laptopa. Nieużywana bateria po kilku miesiącach najczęściej nie będzie działać wcale. Jak podają technicy Microsoft, a opinię tę podziela i cytuje Firma Dell, warto korzystać z ustawień systemowych oszczędzania energii. Systemy rodziny Windows posiadają plany zasilania. Są one różne dla zasilania z sieci i z baterii. Dodają również, że warto jest unikać ekstremalnych temperatur. Praca na baterii mocno nagrzanej lub przesadnie zmarzniętej, może doprowadzić do bardzo szybkiego jej uszkodzenia.

bateria w laptopie

Polecamy artykuły:

http://www.dell.com/learn/us/en/19/consumer/extend-laptop-battery-life

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/8a76f9e8-54e6-4b82-b446-5be8d1bbf0d9/4-tips-to-extend-the-life-of-your-laptop-battery?forum=itprovistahardware